Release Date: 21 Oct, 2021
84% SPEC SCORE
$65
The Gionee F8 Neo comes with Android 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a compact 5.4-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Good 3000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $65 this device... Read More
Gionee F8 Neo Key Features
Display
5.4 inches (720x1440 pixels) HD
Camera
8 MP (Single Camera)
5 MP Selfie 720P Video
Hardware
Unisoc Spreadtrum SC9863A
OS
Android 10
Ram & Storage
2GB + 32GB
Battery
3000mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Gionee F8 Neo Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5.4 inches |
| Display Type | LCD Screen |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| PPI | 298 ppi |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc Spreadtrum SC9863A |
| CPU | IMG 8322 1.6 GHz |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | IMG 8322 |
Storage
| Memory | 2GB + 32GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 8 MP |
| Video Recording | 720p |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP |
| Video Recording | 720p |
Battery
| Battery Capacity | 3000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 10 |
Design
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
































