Rumored
Release Date: 28 May, 2024
87% SPEC SCORE
$166
The Huawei Enjoy 70s will come with HarmonyOS 4, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.75-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Power through your day with Exceptional 6000 mAh battery life, you can stay powered... Read More
Huawei Enjoy 70s Key Features
Display
6.75 inches (720x1600 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 680
OS
HarmonyOS 4
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 6000mAh
Fast Charging, 22.5W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Huawei Enjoy 70s Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.75 inches (~260% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LCD Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 84.1 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 680 |
| CPU | Adreno |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 610 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 2 MP, (macro), AF Aperture size: f/2.4 |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.0 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 22.5W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | HarmonyOS 4 |
Design
| Dimensions | 168.3 x 77.7 x 8.9 mm (6.63 x 3.06 x 0.35 in) |
| Weight | 207g |
| Color Options | Black, White, Green |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0 |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!














































