Upcoming
90% SPEC SCORE
$191
The upcoming HMD Ridge Pro will come with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.64-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Long-lasting 5500 mAh battery... Read More
HMD Ridge Pro Key Features
Display
6.64 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+5+2 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
OS
Android 14
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 5500mAh
wired, QC4
Data Updated on: 14 Apr, 2026
HMD Ridge Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.64 inches, 106.4 cm² |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 396 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x1.95 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 613 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF |
| Secondary | 5 MP, (ultrawide) |
| Tertiary | 2 MP, (depth) |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5500mAh |
| Charging | QC4 wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Color Options | Mocha, Snow, Glacier Green |
| Water & Dust Resistance | dust and splash resistant |
| Sim Card Types | Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



























