Rumored
95% SPEC SCORE
$149
The Oppo K12s will come with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.67-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Exceptional 7000... Read More
Oppo K12s Key Features
Display
6.67 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 6 Gen4
OS
Android 15
ColorOS 15
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
7000mAh
Fast Charging, 80W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Oppo K12s Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches (~86.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Color AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 395 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1200 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 6 Gen4 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1xCortex-A720s@2.3 GHz & 3xCortex-A720s@2.2 GHz & 4xCortex-A520s@1.8 GHz) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Adreno |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (Wide) Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide) Aperture size: f/2.5 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Charging | 80W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | ColorOS 15 |
Design
| Dimensions | 163.2 x 76.1 x 8.5 mm (6.43 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 208g |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.3 |
| Positioning | BDS, GPS, AGPS, GALILEO, QZSS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Sensor, Gyro, Accelerometer, Compass, Proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






















































