Release Date: 25 Apr, 2025
85% SPEC SCORE
$271
The Oppo K13 comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.67-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Outstanding 7000 mAh... Read More
Oppo K13 Key Features
Display
6.67 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4
OS
Android 15
ColorOS 15
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 7000mAh
wired, 33W PPS, 80W, 62% in 30 min, 100% in 56 min
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Oppo K13 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm² (~86.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 395 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1200 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x2.3 GHz Cortex-A720s & 3x2.2 GHz Cortex-A720s & 4x1.8 GHz Cortex-A520s) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 810 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 27mm (wide), PDAF, (1/2.88") Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 23mm (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.5 Focal length: 1.0µm |
| Video Recording | 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Charging | 33W PPS, 80W, 62% in 30 min, 100% in 56 min wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | ColorOS 15 |
| Software Updates | up to 2 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 163.2 x 76.1 x 8.5 mm (6.43 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 208g |
| Color Options | Icy Purple, Prism Black, White |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 5 8 28 34 38 39 40 41 42 48 |
| 5G bands | 1 5 8 28 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, Circle to Search |
Additional Info
| Models | CPH2729, PLD110 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
























































