Rumored
Release Date: 28 Jul, 2024
87% SPEC SCORE
$297
The OnePlus Nord N40 SE will come with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Good 5000 mAh battery life, you can... Read More
OnePlus Nord N40 SE Key Features
Display
6.78 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
108+2+2 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 778G
OS
Android 14
OxygenOS 14
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 40W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
OnePlus Nord N40 SE Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 409 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 778G |
| CPU | Adreno |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 642L |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 108 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.4 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 40W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | OxygenOS 14 |
Design
| Dimensions | 159.9 x 73.2 x 7.5 mm (6.30 x 2.88 x 0.30 in) |
| Color Options | Celestial Black, Oasis Blue |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Barometer |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

















































