Rumored
78% SPEC SCORE
$395
The OnePlus Nord 4T will come with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.43-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 4500 mAh battery life,... Read More
OnePlus Nord 4T Key Features
Display
6.43 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8+2 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 1300
OS
Android 12
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 4500mAh
Fast charging
Data Updated on: 10 Apr, 2026
OnePlus Nord 4T Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.43 inches |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 409 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 1300 |
| CPU | Mali |
| GPU | Mali G77 MC9 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 8 MP, 120 (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.2 |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120/480fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide), 0.8µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.8µm |
| Features | Auto HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 4500mAh |
| Charging | Fast charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
Design
| Dimensions | 159.1 x 73.2 x 8.2 mm (6.26 x 2.88 x 0.32 in) |
| Weight | 190g |
| Color Options | Blue Marble, Gray Onyx, Gray Ash |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
OnePlus Nord 4T Comparisons
Our Latest Blog
Looking for a 2025 flagship? The OnePlus 15 offers blazing performance, a crisp AMOLED display, and impressive camera tech in a sleek package.
Find the upcoming OnePlus mobile phones price list in India for 2023. Explore upcoming models, specifications, and expected release dates. Stay informed and make informed purchasing decisions.
Explore the OnePlus Buds Pro 2 vs Apple AirPods Pro (2nd Gen) in-depth comparison. Delve into design, features, performance, and more to make an informed earphone choice.
Looking to grab the latest 15R from OnePlus? Explore all the features of the latest device and see if this is the right fit for your daily needs. Learn everything here.
Compare OnePlus 15 and Galaxy S25 in design, performance, camera, battery, and software to see which 2025 Android flagship truly deserves your money.

















































