Release Date: 08 Jul, 2025
84% SPEC SCORE
$644
The OnePlus Nord 5 5G comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.83-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a... Read More
OnePlus Nord 5 5G Key Features
Display
6.83 inches (1272x2800 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3
OS
Android 15
OxygenOS 15
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
5200mAh
Wired, 80W, 100% in just 54 min
Data Updated on: 14 Apr, 2026
OnePlus Nord 5 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.83 inches, 113.3 cm² (~90.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Swift AMOLED |
| PPI | 450 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 800 nits (typ), 1400 nits (HBM), 1800 nits (peak) |
| HDR | 3840Hz PWM, HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 735 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 8 MP, 15mm, 116˚ (ultrawide), 1.12µm, AF, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, Ultra HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, 21mm (wide), 0.64µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.64µm |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 5200mAh |
| Charging | 80W , 100% in just 54 min Wired, 5W reverse wired, Bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | OxygenOS 15 |
| Software Updates | up to 4 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 163.4 x 77 x 8.1 mm (6.43 x 3.03 x 0.32 in) |
| Weight | 211g |
| Color Options | Phantom Grey, Dry Ice, Marble Sands |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), Plastic frame Glass back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 / HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE LTE 1 3 4 5 8 26 28 38 39 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 8 28 38 40 41 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




















































