Release Date: 11 Jul, 2023
86% SPEC SCORE
$415
The OnePlus Nord 3 comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.74-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Good 5000 mAh battery life, you can stay... Read More
OnePlus Nord 3 Key Features
Display
6.74 inches (1240x2772 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8+2 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 9000 (4 nm)
OS
Android 13
OxygenOS 13.1
Ram & Storage
8GB + 128GB
16GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 80W, 1-60% in 15 min, 1-100% in 32 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
OnePlus Nord 3 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.74 inches, 109.2 cm² (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Fluid AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 451 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1450 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Dragontrail Glass |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 9000 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (1x3.05 GHz Cortex-X2 & |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G710 MC10 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 16GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 1.0µm, multi-directional PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 8 MP, 112˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 24mm (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.0µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 80W , 1-60% in 15 min, 1-100% in 32 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | OxygenOS 13.1 |
Design
| Dimensions | 162 x 75.1 x 8.2 mm (6.38 x 2.96 x 0.32 in) |
| Weight | 193.5g |
| Color Options | Misty Green, Tempest Gray |
| Water & Dust Resistance | dust and splash resistant |
| Build | Glass front (Dragontrail Glass), plastic frame glass back (Gorilla Glass 5) |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 25 26 28 32 38 39 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 25 28 38 40 41 66 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | CPH2491, CPH2493 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

















































