Release Date: 11 Apr, 2023
85% SPEC SCORE
$249
The OnePlus Nord CE 3 Lite comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.72-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 5000 mAh battery life, you... Read More
OnePlus Nord CE 3 Lite Key Features
Display
6.72 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
108+2+2 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
OS
Android 13
OxygenOS 13.1
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 67W, 80% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
OnePlus Nord CE 3 Lite Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.72 inches, 109.6 cm² (~87.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 391 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 680 nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Adreno (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 619 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 108 MP, (wide), 0.64µm, PDAF, (1/1.67") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.64µm |
| Secondary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.0µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 67W, 80% in 30 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | OxygenOS 13.1 |
Design
| Dimensions | 165.5 x 76 x 8.3 mm (6.52 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight | 195g |
| Color Options | Pastel Lime, Chromatic Gray |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 26 28 32 38 39 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | CPH2467, CPH2465 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!


















































