Rumored
Release Date: 04 Dec, 2024
86% SPEC SCORE
$273
The OnePlus Nord CE5 Lite 5G will come with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a... Read More
OnePlus Nord CE5 Lite 5G Key Features
Display
6.78 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+13+2 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 7 Gen2
OS
Android 15
OxygenOS 15
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 80W
Data Updated on: 01 May, 2026
OnePlus Nord CE5 Lite 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches (~90.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 390 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 550 nits (typ), 1000 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 7 Gen2 |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle), 0.64µm, PDAF Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.64µm |
| Secondary | 13 MP, (Ultra Wide) Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | HDR, Portrait mode |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 80W Fast Charging, Reverse Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | OxygenOS 15 |
Design
| Dimensions | 165.5 x 76 x 8.3 mm (6.52 x 2.99 x 0.33 in) |
| Color Options | Blue, Black, Orange |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, BDS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
































