Release Date: 02 Jul, 2024
85% SPEC SCORE
$275
The OnePlus Nord CE4 Lite 5G comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.67-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Long-lasting 5500 mAh battery life,... Read More
OnePlus Nord CE4 Lite 5G Key Features
Display
6.67 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
OS
Android 14
OxygenOS 14
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 5500mAh
wired, 80W, 100% in 50 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
OnePlus Nord CE4 Lite 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm² (~87.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 390 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 600 nits (typ), 2100 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Adreno (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 619 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 25mm (wide), 0.8µm, PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 24mm (wide) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 5500mAh |
| Charging | 80W , 100% in 50 min (advertised) wired, 5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | OxygenOS 14 |
Design
| Dimensions | 162.9 x 75.6 x 8.1 mm (6.41 x 2.98 x 0.32 in) |
| Weight | 191g |
| Color Options | Super Silver, Mega Blue |
| Water & Dust Resistance | dust and splash resistant |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 26 28 38 39 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 28 38 40 41 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!


































