Popular
Release Date: 08 Jul, 2025
86% SPEC SCORE
$338
The OnePlus Nord CE 5 5G comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.77-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Extended... Read More
OnePlus Nord CE 5 5G Key Features
Display
6.77 inches (1080x2392 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 8350 Apex
OS
Android 15
ColorOS 15
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
5200mAh
Wired, 80W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
OnePlus Nord CE 5 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.77 inches, 111.5 cm² (~89.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Fluid AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 387 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 800 nits (typ), 1300 nits (HBM), 1430 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 8350 Apex |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G615-MC6 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 26mm (wide), 0.8µm, PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 8 MP, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, Ultra HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, (HDR) 1080p @30/60/120/480fps 720p @960fps gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 23mm (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.0µm |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 1080p @30/60fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 5200mAh |
| Charging | 80W Wired, Bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | ColorOS 15 |
Design
| Dimensions | 163.6 x 76 x 8.2 mm (6.44 x 2.99 x 0.32 in) |
| Weight | 199g |
| Color Options | Marble Mist, Black Infinity, Nexus Blue |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 28 38 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 38 40 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| In Box Contents | Charger, Mobile Cover, Warranty Card |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



































