Rumored
93% SPEC SCORE
$383
The Nokia Magic Max 2 will come with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.9-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Remarkable... Read More
Nokia Magic Max 2 Key Features
Display
6.9 inches (1440x3200 pixels) QHD
120Hz Refresh rate
Camera
108+32+16 MP (Triple Camera)
64 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4
OS
Android 14
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Li-Po 7500mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Nokia Magic Max 2 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.9 inches |
| Display Type | Super AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 |
| CPU | Adreno |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Adreno 830 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 512GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 108 MP |
| Secondary | 32 MP |
| Tertiary | 16 MP |
| Video Recording | 4320p @30/60fps 2160p @30/60/240fps 1080p @30/60/120fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 64 MP |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 7500mAh |
| Charging |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | A-GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Sensor (in display), Accelerometer, Barometer, Gyroscope, Proximity Sensor |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!































































