84% SPEC SCORE
$47
The Nokia 235 4G (2024) Series 30+ ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a compact 2.8-inches display. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Good 1450 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting... Read More
Nokia 235 4G (2024) Key Features
Display
2.8 inches (240x320 pixels) Lower_than_HD
120Hz Refresh rate
Camera
2 MP (Single Camera)
Hardware
Unisoc T107 (22 nm)
OS
Series 30+
Ram & Storage
64MB + 128MB
Battery
Li-Ion 1450mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Nokia 235 4G (2024) Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 2.8 inches, 24.3 cm² (~35.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT LCD |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| PPI | 143 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T107 (22 nm) |
| Fabrication process | 22nm |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A7 |
Storage
| Memory | 64MB + 128MB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video Recording | Yes |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
Battery
| Battery Capacity | 1450mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Series 30+ |
Design
| Dimensions | 127.3 x 54.2 x 11.6 mm (5.01 x 2.13 x 0.46 in) |
| Color Options | Black, Blue, Purple |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 1 3 5 8 38 39 40 41 1 3 5 8 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | No |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!























































