Release Date: 27 Aug, 2021
64% SPEC SCORE
$125
The Nokia 6310 (2021) Series 30+ ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a compact 2.8-inches display. With a Average 1150 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $125 this device is Entry-level and it’s offers incredible... Read More
Nokia 6310 (2021) Key Features
Display
2.8 inches (240x320 pixels) Lower than HD
Camera
(Single Camera)
Hardware
Unisoc 6531F
OS
Series 30+
Ram & Storage
8MB + 16MB
Battery
Li-Ion 1150mAh
Data Updated on: 01 May, 2026
Nokia 6310 (2021) Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 2.8 inches, 24.3 cm² (~32% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT LCD |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| PPI | 143 ppi |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc 6531F |
Storage
| Memory | 8MB + 16MB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | Aperture size: VGA |
| Features | LED flash |
| Video Recording | Unspecified |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
Battery
| Battery Capacity | 1150mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Series 30+ |
Design
| Dimensions | 135.5 x 56 x 14.1 mm (5.33 x 2.20 x 0.56 in) |
| Weight | 98g |
| Color Options | Yellow, Black, Dark Green |
| Sim Card Types | Dual SIM (Mini-SIM, Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
Connectivity
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB |
Additional Info
| Models | TA-1400 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Nokia 6310 (2021) Comparisons
Our Latest Blog
Apple is one of the brands that puts its customers at the center of everything it does. Recently, the tech giant released iOS 26.4.2. Some users may not find it an exciting release; however, it is one of the most important updates for iPhone users. Unlike feature-heavy updates that introduce major design changes or new […] The post What’s New in iOS 26.4.2: Key Fixes and Security Updates first appeared on TechSpecs Info.
Phone brands these days are going above and beyond to offer users with unique experience. And one such brand is OPPO. The Chinese tech giant goes all out to deliver an exceptional user experience at every step and the OPPO Find X9 Ultra Hasselblad Earth Explorer Kit is the example. The OPPO Find X9 Ultra […] The post Hands-On With the OPPO Find X9 Ultra Hasselblad Earth Explorer Kit first appeared on TechSpecs Info.
Apple will celebrate the 20th anniversary of the first iPhone’s release in about a year. Apple typically trails Samsung in global sales and is just slightly ahead of Chinese phone manufacturers like Xiaomi, despite selling more phones in the US than competing Android phones. With the upcoming iPhone and generating interest in a potential foldable […] The post iPhone 18: five reasons Apple’s next flagship phone is worth the wait first appeared on TechSpecs Info.
We made a list of the phones that will charge the fastest in 2026. When we talk about how a phone charges, we mean how long it takes to go from almost empty to fully charged. This means the phone has a little battery left, about one percent, and then it gets fully charged. Wired […] The post Top Fast-Charging Smartphones in 2026 first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to enhancing customer experience, brands like Samsung go above and beyond to ensure excellent customer experience. The South Korean tech giant has once again shown its people-first approach by partnering with IKEA to make smart homes simpler and more affordable for everyone. However, there will still be some limits that users should […] The post Samsung and IKEA Join Forces on Smart Homes — With Limits first appeared on TechSpecs Info.


























































