Rumored
84% SPEC SCORE
$118
The Realme C15s will come with Android 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.52-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Power through your day with Outstanding 6000 mAh battery life, you can stay powered throughout the... Read More
Realme C15s Key Features
Display
6.52 inches (720x1600 pixels) HD
60Hz Refresh rate
Camera
13+8+2+2 MP (Quad Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 662
OS
Android 10
Ram & Storage
3GB + 32GB
Battery
Li-Po 6000mAh
Fast Charging, 18W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Realme C15s Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.52 inches (~88.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 269 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 662 |
| CPU | Adreno |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 610 |
Storage
| Memory | 3GB + 32GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 13 MP Aperture size: f/2.2 |
| Secondary | 8 MP, (Ultra Wide) Aperture size: f/2.25 |
| Tertiary | 2 MP, (Mono) Aperture size: f/2.4 |
| Quaternary | 2 MP, (Retro ), AF Aperture size: f/2.4 |
| Video Recording | 1080p @30fps 720p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 18W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 10 |
Design
| Dimensions | 164.5 x 75.9 x 9.8 mm (6.48 x 2.99 x 0.39 in) |
| Weight | 209g |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, Glonass, Beidou |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Acceleration, Proximity, Compass |
Additional Info
| Models | Black, White |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



























