Rumored
97% SPEC SCORE
$162
The Nokia Lumia 200 5G will come with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Power... Read More
Nokia Lumia 200 5G Key Features
Display
6.7 inches (1440x3088 pixels) QHD
144Hz Refresh rate
Camera
200+12+10 MP (Triple Camera)
48 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 9300
OS
Android 15
Ram & Storage
16GB + 512GB
Battery
Li-Po 6000mAh
Wired, 120W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Nokia Lumia 200 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches (~89.41% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Dynamic AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.25:9 |
| PPI | 500 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 3000 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 9300 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (1x 3.25 GHz – Cortex-X4) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G720 Immortalis MP12 |
Storage
| Memory | 16GB + 512GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 200 MP, (wide) |
| Secondary | 12 MP, (ultrawide) |
| Tertiary | 10 MP, (Telephoto) |
| Features | LED Flash |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 48 MP, (wide) |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 120W Wired, reverse wired |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
Design
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.3 |
| Positioning | A-GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Sensor, Light sensor, Proximity, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





























