Rumored
93% SPEC SCORE
$298
The Nokia Lumia 500 5G will come with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.8-inches display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Outstanding 6000 mAh... Read More
Nokia Lumia 500 5G Key Features
Display
6.8 inches () UHD
120Hz Refresh rate
Camera
300+12 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4
OS
Android 15
Lumia OS
Ram & Storage
16GB + 1TB
Battery
6000mAh
Wired, 65W
Data Updated on: 01 May, 2026
Nokia Lumia 500 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 inches |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Gorilla Glass Victus 2 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 |
| CPU cores | Octa-Core |
Storage
| Memory | 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 300 MP |
| Secondary | 12 MP, (ultrawide) |
| Video Recording | 4320p @30fps 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 65W Wired, wireless |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Lumia OS |
Design
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | fingerprint scanner |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





























