85% SPEC SCORE
$239
The Oppo F21s Pro comes with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.43-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Decent 4500 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without... Read More
Oppo F21s Pro Key Features
Display
6.43 inches (1080x2400 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
64+2+2 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
OS
Android 12
ColorOS 12.1
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 4500mAh
Fast charging, 33W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Oppo F21s Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.43 inches (~90.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 409 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Adreno (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 610 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 64 MP, 26mm (wide), 0.8µm, PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/1.7 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 2 MP, (microscope) Aperture size: f/3.3 |
| Tertiary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 24mm (wide), 0.8µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.8µm |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 4500mAh |
| Charging | 33W Fast charging, Reverse charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
| OS UI | ColorOS 12.1 |
Design
| Dimensions | 159.9 x 73.2 x 7.5 mm (6.30 x 2.88 x 0.30 in) |
| Weight | 182g |
| Color Options | Cosmic Black, Sunset Orange |
| Water & Dust Resistance | water resistant |
| Build | front Gorilla Glass, plastic frame back plastic |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 38 40 41 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | 2.0 Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



















































