Rumored
90% SPEC SCORE
$252
The Oppo F27 Pro 5G will come with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.72-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Decent 5000... Read More
Oppo F27 Pro 5G Key Features
Display
6.72 inches (1080x2412 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
108+13+2 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7020
OS
Android 14
ColorOS 15
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging , 100W
Data Updated on: 01 May, 2026
Oppo F27 Pro 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.72 inches (~93.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 394 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 2000nits |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7020 |
| CPU | Mali 2.2 GHz |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G610 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 108 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/1.7 |
| Secondary | 13 MP, (Ultra Wide) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 2 MP, (Macro) with autofocus Aperture size: f/2.4 |
| Features | Pro, Video, Photo, Portrait, Night, Extra HD, Pano, Macro, Slow Motion, Timelapse, Dual View Video, Sticker, Text Scanner, Google Lens |
| Video Recording | 2160p @30fps UHD 1080p @30fps FHD 720p |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 22mm, (Wide Angle), 0.8µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.8µm |
| Video Recording | 1080p @30fps FHD, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 100W Fast Charging , Reverse Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | ColorOS 15 |
Design
| Dimensions | 162.3 x 74.2 x 7.2 mm (6.39 x 2.92 x 0.28 in) |
| Weight | 177g |
| Color Options | Lava Red, Ocean Blue |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | v5.4, apTX, apTX HD |
| Positioning | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v2.0, USB on-the-go, USB Charging |
Sensors & Features
| Sensors | Geomagnetic Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor, In-Display Optical Sensor, Acceleration Sensor, Gravity Sensor, Gyroscope, Step Counting |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Oppo F27 Pro 5G Comparisons
Our Latest Blog
The smartphone market is now very competitive, especially in the mid-range category. Smartphone rands are now coming up with affordable devices that include premium features. One such device is Infinix Not 60 Ultra. This phone is gaining immense traction for its affordability and premium features. It does not only offer a stylish look, but also […] The post Infinix Note 60 Ultra Review: Style, Power, and Everyday Performance first appeared on TechSpecs Info.
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Some smartphone companies go above and beyond to deliver premium features with affordable pricing. Phones these days are built keeping users specific needs in mind. For instance, some phones are specifically designed for photo enthusiasts, while others are designed for buyers who want a balance of premium features and affordable pricing. But what if you […] The post Why the Google Pixel 10 at $549 Makes the Pixel 10a Easy to Ignore first appeared on TechSpecs Info.
























































