87% SPEC SCORE
$228
The HOTWAV Cyber 15 Rugged Phone comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.6-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with... Read More
HOTWAV Cyber 15 Rugged Phone Key Features
Display
6.6 inches (1080x2408 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
200+24 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie
Hardware
MediaTek Helio G99 (6 nm)
OS
Android 13
Ram & Storage
24GB + 256GB
Battery
Li-Po 6280mAh
Fast charge, 33.0W
Data Updated on: 10 Apr, 2026
HOTWAV Cyber 15 Rugged Phone Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.6 inches |
| Display Type | LCD IPS |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| PPI | 396 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G99 (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 24GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 200 MP, (1/1.4") Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 24 MP, 0.90 µm, (1/2.8") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.90 µm |
| Features | Digital zoom, Autofocus, Touch focus, Continuous shooting, Panorama, HDR, ISO settings, Face detection, Scene mode, Self-timer |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 0.80 µm Aperture size: f/2.45 Focal length: 0.80 µm |
Battery
| Battery Capacity | 6280mAh |
| Charging | 33.0W Fast charge |
Sound
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Dimensions | 82.3 x 174.6 x 12.8 mm (3.24 x 6.87 x 0.50 in) |
| Weight | 292g |
| Color Options | Black, Gold |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.1, A2DP |
| Positioning | GPS, BEIDOU, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint , accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
HOTWAV Cyber 15 Rugged Phone Comparisons
Our Latest Blog
Here are ten crucial methods to protect mobile phone from cyber attack. Protect your privacy and data with these professional tips.
Are you planning to buy a foldable phones? Check out this post showcasing the top 15 foldable smartphones for you to explore. Read on!
Wondering which is better: Black Friday Vs. Cyber Monday? Check out this post for a detailed comparison between Black Friday vs. Cyber Monday. Read on!
Wondering how Android 15 is different from its predecessors? Check out this post for Android 15 features for your favourite handset or tablet. Read on!
Discover the complete list of Samsung phones that will receive One UI 7 update with Android 15. Find out if your device is eligible for the latest software upgrade and new features.




































