85% SPEC SCORE
$359
The HOTWAV Cyber X Pro Rugged Phone comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Power through your day with Remarkable 10200 mAh... Read More
HOTWAV Cyber X Pro Rugged Phone Key Features
Display
6.78 inches (1080x2460 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
108+8+0.3 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie
Hardware
MediaTek Helio G99 (MT6789)
OS
Android 13
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 10200mAh
Fast charge, 33.0W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
HOTWAV Cyber X Pro Rugged Phone Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches |
| Display Type | LCD IPS |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| PPI | 396 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G99 (MT6789) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 108 MP, 0.70 µm, (1/1.52") Focal length: 0.70 µm |
| Secondary | 8 MP, 1.12 µm, (1/4") Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 0.3 MP Aperture size: f/2.2 |
| Features | Digital zoom, Autofocus, Touch focus, Continuous shooting, Geotagging, Panorama, HDR, Face detection, Scene mode, Self-timer |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 1.00 µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.00 µm |
Battery
| Battery Capacity | 10200mAh |
| Charging | 33.0W Fast charge |
Sound
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Dimensions | 85.1 x 181.8 x 17.5 mm (3.35 x 7.16 x 0.69 in) |
| Weight | 380g |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | 2G |
| 3G bands | 3G |
| 4G bands | 4G |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint, Proximity, Light sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

































