79% SPEC SCORE
$169
The HOTWAV Note 12 Smartphone comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.8-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Power through your day with Outstanding 6180 mAh battery life, you can stay... Read More
HOTWAV Note 12 Smartphone Key Features
Display
6.8 inches (720x1640 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
48+2+2 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie
Hardware
Unisoc Tiger T606
OS
Android 13
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 6180mAh
Wireless charging, 18W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
HOTWAV Note 12 Smartphone Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 inches (~93% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LCD IPS |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 409 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc Tiger T606 |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | ARM Mali |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | ARM Mali G57 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 48 MP, 0.80 µm Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.80 µm |
| Secondary | 2 MP Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 2 MP Aperture size: f/2.2 |
| Features | Digital zoom, Autofocus, Touch focus, Geotagging, Panorama, HDR, Face detection, Scene mode, Self-timer |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP Aperture size: f/2.0 |
Battery
| Battery Capacity | 6180mAh |
| Charging | 18W Wireless charging |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Dimensions | 81 x 168 x 17 mm (3.19 x 6.61 x 0.67 in) |
| Weight | 337g |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.2 , A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, Beidou, Galileo |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type C |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




























