74% SPEC SCORE
$94
The Umidigi G5A Android ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.52-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at... Read More
Umidigi G5A Key Features
Display
6.52 inches (720x1600 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
13+2 MP (Dual Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Helio A22 (12 nm)
OS
Android
Ram & Storage
4GB + 64GB
Battery
5000mAh
wired, 10W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Umidigi G5A Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.52 inches, 102.6 cm² (~82.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 269 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio A22 (12 nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | PowerVR 2.0 GHz Cortex-A53 |
| CPU cores | Quad-core |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 13 MP, (wide), AF Aperture size: f/2.2 |
| Secondary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | [object Object] |
| Video Recording | 720p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 10W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android |
Design
| Dimensions | 163.9 x 75.7 x 8.8 mm (6.45 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight | 195g |
| Color Options | Graphite Black, Jade Green, Lavender Purple, Pearl White, Space Gray |
| Sim Card Types | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 20 28 38 40 41 66 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




































