Rumored
78% SPEC SCORE
$299
The vivo Y36m will come with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.56-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
vivo Y36m Key Features
Display
6.56 inches (720x1600 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
13+2 MP (Dual Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 6020
OS
Android 13
Origin OS Ocean
Ram & Storage
6GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 18W
Data Updated on: 01 May, 2026
vivo Y36m Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.56 inches (~82.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 267 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 6020 |
| CPU | Mali |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 13 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.2 |
| Secondary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/1.8 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 18W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | Origin OS Ocean |
Design
| Dimensions | 164.1 x 75.6 x 8.2 mm (6.46 x 2.98 x 0.32 in) |
| Color Options | Black Inkstone, Green Glaze |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11ac |
| Bluetooth | v5.3 |
| Positioning | A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

























































































































![related vivo Y20s [G] image](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fwww.techspecs.info%2Fuploads%2Fvivo_Y20s_G_Specifcation_145f4a7b5f.jpg&w=480&q=75)







































