Release Date: 15 Sep, 2025
89% SPEC SCORE
$177
The vivo Y31 5G comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.68-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Outstanding 6500 mAh... Read More
vivo Y31 5G Key Features
Display
6.68 inches (720x1608 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2
OS
Android 15
Funtouch 15
Ram & Storage
4GB + 128GB
6GB + 128GB
Battery
Li-ion 6500mAh
Wired, 44W, 50% in 38 min
Data Updated on: 01 May, 2026
vivo Y31 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.68 inches, 107.4 cm² (~84% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 264 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1000 nits (HBM) |
| Protection | Guardian Glass (ion-strengthened) |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x1.95 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Adreno 613 |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB, 6GB + 128GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | Auxiliary lens |
| Features | Ring-LED flash, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6500mAh |
| Charging | 44W, 50% in 38 min Wired, reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Funtouch 15 |
Design
| Dimensions | 166.1 x 77 x 8.4 mm (6.54 x 3.03 x 0.33 in) |
| Weight | 209g |
| Color Options | Rose Red, Diamond Green |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 28 38 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 40 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| SAR | 1.13 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
























































































![related vivo Y20s [G] image](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fwww.techspecs.info%2Fuploads%2Fvivo_Y20s_G_Specifcation_145f4a7b5f.jpg&w=480&q=75)





























































