87% SPEC SCORE
$130
The vivo Y31d comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.75-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your day with Exceptional 7200 mAh... Read More
vivo Y31d Key Features
Display
6.75 inches (720x1570 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen 2
OS
Android 16
OriginOS 6
Ram & Storage
6GB + 128GB
6GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 7200mAh
wired, 44W, 50% in 43 min
Data Updated on: 14 Apr, 2026
vivo Y31d Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.75 inches, 111.4 cm² (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 256 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1250 nits (HBM) |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen 2 |
| CPU | Adreno (4x2.9 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 6GB + 256GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (Wide), PDAF Aperture size: f/2.0 |
| Secondary | Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.1 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 7200mAh |
| Charging | 44W, , 50% in 43 min wired, reverse wired, Bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | OriginOS 6 |
Design
| Dimensions | 166.6 x 78.4 x 8.4 mm (6.56 x 3.09 x 0.33 in) |
| Weight | 219g |
| Color Options | Glow White, Starlight Grey |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front, Plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 20 28 38 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






















































































![related vivo Y20s [G] image](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fwww.techspecs.info%2Fuploads%2Fvivo_Y20s_G_Specifcation_145f4a7b5f.jpg&w=480&q=75)




























































