Release Date: 21 Jul, 2025
85% SPEC SCORE
$165
The vivo Y50 5G comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.74-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Power through your day with Exceptional 6000 mAh battery life, you can stay powered... Read More
vivo Y50 5G Key Features
Display
6.74 inches (720x1600 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
13 MP (Single Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 6300
OS
Android 15
OriginOS 5
Ram & Storage
4GB + 128GB
6GB + 128GB
Battery
6000mAh
wired, 44W
Data Updated on: 01 May, 2026
vivo Y50 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.74 inches, 109.7 cm² (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 260 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Brightness | 1000 nits (HBM) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 6300 |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB, 6GB + 128GB, 6GB + 256GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 13 MP, (Wide), PDAF Aperture size: f/2.2 |
| Secondary | Auxiliary lens |
| Features | LED flash, Panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 44W wired, 15W, - Y50e model only wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | OriginOS 5 |
Design
| Dimensions | 167.3 x 77 x 8.2 mm (6.59 x 3.03 x 0.32 in) |
| Weight | 204g |
| Color Options | Platinum, Azure, Black |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Build | Glass front, Plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 5 8 28 34 38 39 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 38 40 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | V2443A, V2443BA |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
vivo Y50 5G Comparisons
Our Latest Blog
Sony is one of the most famous tech companies in the world. The brand offers stunning products with advanced technology, premium design and reliable performance across different categories. Sony Xperia 1 VIII is one their best products that is launched in recent times. This new device by Sony feels amazing on hand. It offers a […] The post Sony Xperia 1 VIII Hands-On Experience first appeared on TechSpecs Info.
Gone are the days when phones were only meant for communication and texting. Smartphone today come with advanced features, including versatile cameras, AI-powered tools, satellite connectivity, large battery life, high-speed charging, smart assistants, advanced payment systems, call recording and many other advanced features designed to improve daily life. But not all features are available for […] The post Why Some Smartphone Features Are Region-Locked first appeared on TechSpecs Info.
Chinese smartphone brand Vivo has officially launched the new Vivo Y600 Turbo in China on May 25, 2026. The phone is launched under mid-range category. Reports suggest that the device will officially go on sale starting May 27, 2026. This new Vivo device is already drawing attention for its massive 9,020mAh battery. The long battery […] The post Vivo Y600 Turbo Goes Official With 9,020mAh Battery and New Features first appeared on TechSpecs Info.
Today’s smartphone market is versatile with devices full of features and affordable prices. Almost everyday there is a new device that hits the market. Among several new ones, the Vivo X300 FE has grabbed attention this time. After spending some time with the phone, it is safe to say that the brand has gone above […] The post Vivo X300 FE Hands-On Experience first appeared on TechSpecs Info.
The smartphone market is now very competitive, especially in the mid-range category. Smartphone rands are now coming up with affordable devices that include premium features. One such device is Infinix Not 60 Ultra. This phone is gaining immense traction for its affordability and premium features. It does not only offer a stylish look, but also […] The post Infinix Note 60 Ultra Review: Style, Power, and Everyday Performance first appeared on TechSpecs Info.
























































































![related vivo Y20s [G] image](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fwww.techspecs.info%2Fuploads%2Fvivo_Y20s_G_Specifcation_145f4a7b5f.jpg&w=480&q=75)



































































