82% SPEC SCORE
$95
The itel P55T comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.6-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging.... Read More
itel P55T Key Features
Display
6.6 inches (720x1600 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
50+0.08 MP (Single Camera)
8 MP Selfie
Hardware
Unisoc T606 (12 nm)
OS
Android 14
Ram & Storage
4GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Ion 5000mAh
wired, 18W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
itel P55T Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.6 inches (~90% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 267 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T606 (12 nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MP1 |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 50 MP |
| Secondary | 0.08 MP, (auxiliary lens) |
| Features | Dual-LED flash, panorama |
| Video Recording | Yes |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 18W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 164 x 76 x 9.2 mm (6.46 x 2.99 x 0.36 in) |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




































