Release Date: 13 Feb, 2024
78% SPEC SCORE
$103
The itel P55+ comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.6-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Average 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
itel P55+ Key Features
Display
6.6 inches (720x1612 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
50+0.08 MP (Single Camera)
8 MP Selfie
Hardware
Unisoc T606 (12 nm)
OS
Android 13
Ram & Storage
4GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 45W, 70% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 01 May, 2026
itel P55+ Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.6 inches, 104.6 cm² (~90% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 267 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T606 (12 nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MP1 |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB, 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 - 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 50 MP |
| Secondary | 0.08 MP, (auxiliary lens) |
| Features | Dual-LED flash, panorama |
| Video Recording | Yes |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 45W, 70% in 30 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Weight | 187g |
| Color Options | Royal Green, Galaxy Blue, Meteor Purple |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
Additional Info
| Models | P663LN |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




































