85% SPEC SCORE
$83
The Gionee F11 comes with Android 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.1-inches HD display, perfect for both work and entertainment. With a Good 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $83 this device is... Read More
Gionee F11 Key Features
Display
6.1 inches (720x1280 pixels) HD
Camera
13 MP (Single Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
OS
Android 10
Ram & Storage
3GB + 32GB
Battery
5000mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Gionee F11 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.1 inches |
| Display Type | LCD Display |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | 241 ppi |
Performance
| CPU | 1.6 GHz |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 3GB + 32GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 13 MP |
| Features | Bokeh Effect, HDR Mode, Time lapse |
| Video Recording | 1080p |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP |
| Video Recording | 1080p |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 10 |
Design
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | v4.2 |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB |
Sensors & Features
| Sensors | Gravity, Proximity , Sensor |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

































