74% SPEC SCORE
$179
The HOTWAV Cyber 8 Rugged Phone comes with Android 11, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.3-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Power through your day with Remarkable 8280 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
HOTWAV Cyber 8 Rugged Phone Key Features
Display
6.3 inches (720x1520 pixels) HD
Camera
16+5+2 MP (Triple Camera)
8 MP Selfie
Hardware
MediaTek Helio P22 MT6762
OS
Android 11
Ram & Storage
4GB + 64GB
Battery
Li-Po 8280mAh
Fast charge, 18.0W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
HOTWAV Cyber 8 Rugged Phone Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.3 inches (~72.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LCD IPS |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 409 ppi |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio P22 MT6762 |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | PowerVR |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 16 MP, 0.80 µm Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.80 µm |
| Secondary | 5 MP, (macro) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.2 |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
Battery
| Battery Capacity | 8280mAh |
| Charging | 18.0W Fast charge |
Software & OS
| Operating System | Android 11 |
Design
| Dimensions | 81 x 168 x 17 mm (3.19 x 6.61 x 0.67 in) |
| Weight | 330g |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | 2G |
| 3G bands | 3G |
| 4G bands | 4G |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | 802.11a , 802.11b , 802.11g , 802.11n , 802.11n 5GHz , 802.11ac |
| Bluetooth | 5.2 , A2DP, LE |
| Positioning | GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou, Galileo |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint, Proximity, Light sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope, Thermometer, Geomagnetic |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

































