Rumored
Release Date: 10 Aug, 2024
81% SPEC SCORE
$275
The iQOO Z8 Pro 5G will come with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.44-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Average 4500 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without... Read More
iQOO Z8 Pro 5G Key Features
Display
6.44 inches (1080x2412 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
50+8+2 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7200
OS
Android 12
Ram & Storage
6GB + 128GB
Battery
Li-Po 4500mAh
Fast Charging, 80W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
iQOO Z8 Pro 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.44 inches (~90.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 20.1:9 |
| PPI | 411 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Brightness | 1300 nits Peak |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7200 |
| CPU | IMG |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | IMG GPU |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 8 MP, (Ultra Wide) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 2 MP, (macro), AF Aperture size: f/2.4 |
| Features | Night Mode, Portrait, Pano, AR Stickers, Stylish Night Filters, Doc Correction, Dual View Video, Ttime-lapse, Slow-mo |
| Video Recording | 1080p |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD, |
Battery
| Battery Capacity | 4500mAh |
| Charging | 80W Fast Charging |
Sound
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
Design
| Dimensions | 164.4 x 75.8 x 8.5 mm (6.47 x 2.98 x 0.33 in) |
| Color Options | Blue and Black |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | v5.3, A2DP, LE |
| Positioning | AGPS, BEIDOU, GLONASS, QZSS, GALILEO |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v2.0, USB on-the-go, USB Charging |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Ambient Light Sensor, Proximity, E-compass, Gyroscope |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



























































