Release Date: 03 May, 2022
84% SPEC SCORE
$328
The iQOO Z6 Pro comes with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.44-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Decent 4700 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
iQOO Z6 Pro Key Features
Display
6.44 inches (1080x2404 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
64+8+2 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm)
OS
Android 12
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
4700mAh
wired, 66W, 1-50% in 18 min (advertised)
Data Updated on: 01 May, 2026
iQOO Z6 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.44 inches, 100 cm² (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 409 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Brightness | 1300 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Panda Glass |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Adreno (1x2.4 GHz Cortex-A78 & 3x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 642L |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB, 12GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 64 MP, 26mm (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 8 MP, 117Ė (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4700mAh |
| Charging | 66W, 1-50% in 18 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
| Software Updates | Funtouch 12 |
Design
| Dimensions | 159.7 x 73.6 x 8.5 mm (6.29 x 2.90 x 0.33 in) |
| Weight | 180g |
| Color Options | Phantom Dusk, Legion Sky |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 38 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 41 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
iQOO Z6 Pro Comparisons
Our Latest Blog
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. [ā¦] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold ā Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsungās Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced [ā¦] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And thatās when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden [ā¦] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Appleās iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive [ā¦] The post A Closer Look at Appleās Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.
Apple has recently launched its newest iOS 26.5 update with several useful improvements that ensure seamless everyday user experience. The new iOS 26.5 mainly offers smart features and fixes for smaller issues. Users who have already updated their devices with the latest iOS 26.5 update claim that the new iOS update feels more polished and [ā¦] The post Whatās New in iOS 26.5? 6 Features Explained first appeared on TechSpecs Info.






























































