Release Date: 05 Sep, 2023
86% SPEC SCORE
$279
The iQOO Z7 Pro comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Average 4600 mAh battery life, you can... Read More
iQOO Z7 Pro Key Features
Display
6.78 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
64+2 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7200 (4 nm)
OS
Android 13
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 4600mAh
wired, 66W, 1-50% in 22 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
iQOO Z7 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111 cm² (~90.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 388 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1300 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Asahi Glass |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7200 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (2x2.8 GHz Cortex-A715 & 6x Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G610 MC4 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 64 MP, 26mm (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide) Aperture size: f/2.5 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4600mAh |
| Charging | 66W, 1-50% in 22 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| Software Updates | Android 14, Funtouch 14 |
Design
| Dimensions | 164.1 x 74.8 x 7.4 mm (6.46 x 2.94 x 0.29 in) |
| Weight | 175g |
| Color Options | Blue Lagoon, Graphite Matte |
| Build | Glass front, plastic frame glass back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 4 5 8 28 34 38 39 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 40 41 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

























































