Release Date: 17 Mar, 2026
89% SPEC SCORE
$206
The iQOO Z11x comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.76-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Outstanding 7200 mAh battery... Read More
iQOO Z11x Key Features
Display
6.76 inches (1080x2344 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7400 Turbo
OS
Android 16
OriginOS 6
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
Si/C Li-Ion 7200mAh
wired, 44W, PPS, 50% in 43 min
Data Updated on: 01 May, 2026
iQOO Z11x Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.76 inches, 112.1 cm² (~85.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 382 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1200 nits (HBM) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7400 Turbo |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G615 MC2 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (Wide), PDAF, (1/2.93") |
| Secondary | Auxiliary lens |
| Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide) |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 7200mAh |
| Charging | 44W, PPS, 50% in 43 min wired, Reverse wired, Bypass Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | OriginOS 6 |
Design
| Dimensions | 166.6 x 78.4 x 8.4 mm (6.56 x 3.09 x 0.33 in) |
| Weight | 219g |
| Color Options | Prismatic Green, Titan Black |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front, Plastic frame glass back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 5 8 28 38 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 38 40 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | I2507 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

























































