Rumored
80% SPEC SCORE
$77
The itel P36 will come with Android 9, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.5-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Good 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $77 this device is... Read More
itel P36 Key Features
Display
6.5 inches (1600x720 pixels) HD
Camera
8+0.3 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie
Hardware
Unisoc Spreadtrum SC7731E
OS
Android 9
Ram & Storage
1GB + 16GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
itel P36 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.5 inches (~90% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Color |
| PPI | 270 ppi |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc Spreadtrum SC7731E |
| CPU cores | Quad-core |
Storage
| Memory | 1GB + 16GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 8 MP |
| Secondary | 0.3 MP |
| Video Recording | No |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 9 |
Design
| Dimensions | 76 x 1655 x 8.6 mm (2.99 x 65.16 x 0.34 in) |
| Color Options | Purple, Black |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





































