Release Date: 08 Aug, 2024
78% SPEC SCORE
$121
The itel P65 comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Average 5000 mAh battery life, you can stay powered... Read More
itel P65 Key Features
Display
6.7 inches (720x1600 pixels) HD
120Hz Refresh rate
Camera
50+0.08 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie
Hardware
Unisoc T615 (12 nm)
OS
Android 14
itel OS 14
Ram & Storage
4GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 18W, 40% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 01 May, 2026
itel P65 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108.4 cm² (~84.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 262 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T615 (12 nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MP1 |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB, 8GB + 128GB, 6GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP |
| Secondary | 0.08 MP, Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | Yes |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 18W, 40% in 30 min (advertised) Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | itel OS 14 |
Design
| Dimensions | 165.9 x 77.3 x 7.9 mm (6.53 x 3.04 x 0.31 in) |
| Weight | 192.4g |
| Color Options | Cyber Blaze, Cyber Black, Cyber Titanium |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






































