Upcoming
79% SPEC SCORE
$132
The upcoming itel P65C will come with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.72-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day... Read More
itel P65C Key Features
Display
6.72 inches (720x1612 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Unisoc T606 12nm
OS
Android 14
Ram & Storage
4GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 18W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
itel P65C Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.72 inches |
| Display Type | AMOLED Screen |
| PPI | 396 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T606 12nm |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MP1 |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 50 MP |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 18W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Color Options | Black |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





































