81% SPEC SCORE
$96
The itel P40+ comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.8-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Power through your day with Outstanding 7000 mAh battery life, you can stay powered throughout... Read More
itel P40+ Key Features
Display
6.8 inches (720x1640 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
13+0.08 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Unisoc T606 (12 nm)
OS
Android 13
Ram & Storage
4GB + 128GB
Battery
7000mAh
wired, 18W
Data Updated on: 01 May, 2026
itel P40+ Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 inches, 109.8 cm² (~91% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| PPI | 263 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T606 (12 nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MP1 |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 13 MP |
| Secondary | 0.08 MP, (auxiliary lens) |
| Features | LED flash |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Charging | 18W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Color Options | Force Black, Ice Cyan |
| Sim Card Types | Dual SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 38 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
Additional Info
| Models | P683L |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




































