Release Date: 13 Mar, 2024
85% SPEC SCORE
$243
The iQOO Z9 comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.67-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Good 5000 mAh battery life, you can stay powered... Read More
iQOO Z9 Key Features
Display
6.67 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7200 (4 nm)
OS
Android 14
Funtouch OS 14
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Ion 5000mAh
wired, 44W, 50% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
iQOO Z9 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm² (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 395 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1800 nits (peak) |
| HDR | HDR |
| Protection | Dragontrail Star 2 Plus |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7200 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (2x2.8 GHz Cortex-A715 & 6x Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G610 MC4 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 26mm (wide), 0.8µm, PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60fps gyro-EIS, HDR |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.0µm |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 44W, 50% in 30 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | Funtouch OS 14 |
Design
| Dimensions | 163.2 x 75.8 x 7.8 mm (6.43 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 188g |
| Color Options | Brushed Green, Graphene Blue |
| Water & Dust Resistance | dust and splash resistant |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 28 38 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 40 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | I2302 |
| SAR | 0.98 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



























































