Rumored
85% SPEC SCORE
$153
The vivo Y50m 5G will come with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.75-inches display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Outstanding 6000 mAh... Read More
vivo Y50m 5G Key Features
Display
6.75 inches (-0.04x) HD
120Hz Refresh rate
Camera
13 MP (Dual Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 6300
OS
Android 15
Realme UI
Ram & Storage
6GB + 128GB
Battery
Li-Po 6000mAh
Fast Charging, 33W
Data Updated on: 01 May, 2026
vivo Y50m 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.75 inches (~89.97% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 264 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 6300 |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 13 MP |
| Features | Digital Zoom, Auto Flash |
| Video Recording | 1080p @30fps 720p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP |
| Features | Fixed Focus |
| Video Recording | 1080p @30fps, 720p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 33W Fast Charging |
Sound
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Realme UI |
Design
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.2 |
| Positioning | A-GPS, Glonass |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
Sensors & Features
| Sensors | Light sensor, Proximity, Accelerometer, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
vivo Y50m 5G Comparisons
Our Latest Blog
In today’s highly competitive smartphone market, phone brands are pushing harder than ever to offer more than just flashy specifications in order to capture consumer attention. Among several new smartphones entering the market, the new Honor 600 is gaining immense traction for its balanced combination of stylish design, reliable performance, capable cameras and practical everyday […] The post Honor 600 Hands-On Experience first appeared on TechSpecs Info.
Sony is one of the most famous tech companies in the world. The brand offers stunning products with advanced technology, premium design and reliable performance across different categories. Sony Xperia 1 VIII is one their best products that is launched in recent times. This new device by Sony feels amazing on hand. It offers a […] The post Sony Xperia 1 VIII Hands-On Experience first appeared on TechSpecs Info.
Gone are the days when phones were only meant for communication and texting. Smartphone today come with advanced features, including versatile cameras, AI-powered tools, satellite connectivity, large battery life, high-speed charging, smart assistants, advanced payment systems, call recording and many other advanced features designed to improve daily life. But not all features are available for […] The post Why Some Smartphone Features Are Region-Locked first appeared on TechSpecs Info.
Chinese smartphone brand Vivo has officially launched the new Vivo Y600 Turbo in China on May 25, 2026. The phone is launched under mid-range category. Reports suggest that the device will officially go on sale starting May 27, 2026. This new Vivo device is already drawing attention for its massive 9,020mAh battery. The long battery […] The post Vivo Y600 Turbo Goes Official With 9,020mAh Battery and New Features first appeared on TechSpecs Info.
Today’s smartphone market is versatile with devices full of features and affordable prices. Almost everyday there is a new device that hits the market. Among several new ones, the Vivo X300 FE has grabbed attention this time. After spending some time with the phone, it is safe to say that the brand has gone above […] The post Vivo X300 FE Hands-On Experience first appeared on TechSpecs Info.

























































































































![related vivo Y20s [G] image](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fwww.techspecs.info%2Fuploads%2Fvivo_Y20s_G_Specifcation_145f4a7b5f.jpg&w=480&q=75)












































