Upcoming
92% SPEC SCORE
$170
The upcoming Motorola Moto G36 will come with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.72-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power... Read More
Motorola Moto G36 Key Features
Display
6.72 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 4K Video
OS
Android 15
Ram & Storage
4GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
7000mAh
Wired, 33W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Motorola Moto G36 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.72 inches, 109 cm² (~85.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 392 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1000 nits (peak) |
| HDR | HDR10 |
| Protection | Unspecified |
Performance
| CPU cores | Octa-Core |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB, 8GB + 128GB, 4GB + 256GB, 8GB + 256GB, 12GB + 512GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 0.64µm, PDAF Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.64µm |
| Secondary | 8 MP, 120˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide), 0.7µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Charging | 33W Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
Design
| Dimensions | 166.3 x 76.5 x 8.7 mm (6.55 x 3.01 x 0.34 in) |
| Weight | 210g |
| Color Options | Black; other colors |
| Water & Dust Resistance | Water-repellent design |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | XT2533-4 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!























































































































