Release Date: 23 Nov, 2024
84% SPEC SCORE
$106
The Motorola Moto G05 comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.67-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Good 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
Motorola Moto G05 Key Features
Display
6.67 inches (720x1600 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Helio G91
OS
Android 14
My UX
Ram & Storage
4GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 18W
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Motorola Moto G05 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches (~89.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Color IPS LCD Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 266 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G91 |
| CPU cores | Octa Core |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, Wide Angle, AF |
| Secondary | 2 MP, Macro |
| Features | HDR, Assistive Grid |
| Video Recording | 1080p 1080p @30fps, FHD |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, Wide Angle |
| Video Recording | 1080p @30fps, FHD |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 18W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with Dolby Atmo |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | My UX |
Design
| Color Options | Concord Black, Sea Green, Satin Blue, Sunrise Orange |
| Water & Dust Resistance | Water Resistance (Water-Repellent Design), Splash Resistant |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM, Nano+Nano SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4 GHz | 5 GHz) |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, LTEPP, SUPL, GLONASS, Galileo |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Sensor, Face Unlock, Proximity Sensor, Ambient Light Sensor, Accelerometer |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!















































































































