Release Date: 09 Oct, 2025
95% SPEC SCORE
$84
The Motorola Moto G06 Power comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.88-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your day with... Read More
Motorola Moto G06 Power Key Features
Display
6.88 inches (720x1640 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Helio G81 Ultra
OS
Android 15
Ram & Storage
4GB + 64GB
4GB + 128GB
Battery
7000mAh
Wired, 18W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Motorola Moto G06 Power Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.88 inches, 112.4 cm² (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| PPI | 260 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3, Mohs level 4 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G81 Ultra |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G52 MC2 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB, 4GB + 128GB, 4GB + 256GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 50 MP, (Wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.1 Focal length: 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Charging | 18W Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
Design
| Dimensions | 171.4 x 77.5 x 8.8 mm (6.75 x 3.05 x 0.35 in) |
| Weight | 220g |
| Color Options | Pantone Laurel Oak, Pantone Tapestry, Pantone Tendril |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Build | Glass front, plastic frame silicone polymer back (eco leather) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
Additional Info
| Models | XT2535-13 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!


















































































































