Release Date: 28 Oct, 2024
88% SPEC SCORE
$229
The Motorola Moto G75 comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Average 5000 mAh battery life, you... Read More
Motorola Moto G75 Key Features
Display
6.78 inches (1080x2388 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3
OS
Android 14
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
5000mAh
Wired, 30W, 50% in 25 min
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Motorola Moto G75 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111.4 cm² (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| PPI | 387 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 4 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 710 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (Wide), 0.8µm, PDAF Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 8 MP, 119˚ (ultrawide), 1.12µm, AF Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (Wide), 1.0µm Aperture size: f/2.5 Focal length: 1.0µm |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 30W, 50% in 25 min Wired, 15W wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| Software Updates | up to 5 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 166.1 x 77.2 x 8.3 mm (6.54 x 3.04 x 0.33 in) |
| Weight | 205g |
| Color Options | Charcoal Gray, Aqua Blue, Succulent Green |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame silicone polymer (eco leather) back or plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 5 7 8 20 26 28 32 38 40 41 42 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 26 28 38 40 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | XT2437-2, XT2437-3 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
















































































































