Rumored
91% SPEC SCORE
$118
The Motorola Moto G43 5G will come with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.56-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Good 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without... Read More
Motorola Moto G43 5G Key Features
Display
6.56 inches (720x1600 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
64+12+5+2 MP (Quad Camera)
32 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 6300
OS
Android 14
My UX
Ram & Storage
4GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 10W
Data Updated on: 01 May, 2026
Motorola Moto G43 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.56 inches (~85% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Color IPS LCD Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 270 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 6300 |
| CPU | Arm Mali 2.4 GHz |
| CPU cores | Octa Core |
| GPU | Arm Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 64 MP, AF |
| Secondary | 12 MP |
| Tertiary | 5 MP |
| Quaternary | 2 MP |
| Features | LED Flash |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 10W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | My UX |
Design
| Water & Dust Resistance | Splash Resistant, Dust Resistant |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot), Nano+Nano SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | 5G n1 n3 n5 n7 n8 n20 n28 n38 n40 n41 n77 n78 SA/NSA |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4 GHz | 5 GHz) |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, AGPS, LTEPP, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Sensor, Face Unlock, Proximity Sensor, Accelerometer, Ambient Light Sensor, Gyroscope, SAR Sensor, Sensor Hub, E-Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Motorola Moto G43 5G Comparisons
Our Latest Blog
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.
Apple has recently launched its newest iOS 26.5 update with several useful improvements that ensure seamless everyday user experience. The new iOS 26.5 mainly offers smart features and fixes for smaller issues. Users who have already updated their devices with the latest iOS 26.5 update claim that the new iOS update feels more polished and […] The post What’s New in iOS 26.5? 6 Features Explained first appeared on TechSpecs Info.




























































































































