Release Date: 17 Apr, 2025
87% SPEC SCORE
$350
The Motorola Moto G Stylus 5G (2025) comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Good 5000 mAh battery life,... Read More
Motorola Moto G Stylus 5G (2025) Key Features
Display
6.7 inches (1220x2712 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+13 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3
OS
Android 15
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
5000mAh
wired, 68W
Data Updated on: 01 May, 2026
Motorola Moto G Stylus 5G (2025) Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108.4 cm² (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 444 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 3000 nits (peak) |
| HDR | HDR |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Adreno 710 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 1.0µm, multi-directional PDAF, (1/1.56") Aperture size: ƒ/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 13 MP, 16mm, 120˚ (ultrawide), 1.12µm, PDAF, (1/3.0") Aperture size: ƒ/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | HDR, Panorama, LED Flash |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 25mm (wide), 0.7µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 68W wired, 15W Wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| Software Updates | up to 2 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 162.2 x 74.8 x 8.3 mm (6.39 x 2.94 x 0.33 in) |
| Weight | 191g |
| Color Options | Pantone: Gibraltar sea, Surf the Web |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame silicone polymer (eco leather) back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 25 26 28 29 30 38 39 40 41 42 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 12 14 20 25 26 28 29 30 38 40 41 48 66 70 71 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
Additional Info
| Models | XT2517-1 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Motorola Moto G Stylus 5G (2025) Comparisons
Our Latest Blog
The smartphone market is now very competitive, especially in the mid-range category. Smartphone rands are now coming up with affordable devices that include premium features. One such device is Infinix Not 60 Ultra. This phone is gaining immense traction for its affordability and premium features. It does not only offer a stylish look, but also […] The post Infinix Note 60 Ultra Review: Style, Power, and Everyday Performance first appeared on TechSpecs Info.
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Some smartphone companies go above and beyond to deliver premium features with affordable pricing. Phones these days are built keeping users specific needs in mind. For instance, some phones are specifically designed for photo enthusiasts, while others are designed for buyers who want a balance of premium features and affordable pricing. But what if you […] The post Why the Google Pixel 10 at $549 Makes the Pixel 10a Easy to Ignore first appeared on TechSpecs Info.
























































































































