Rumored
Release Date: 10 Dec, 2025
90% SPEC SCORE
$355
The Motorola G87 5G will come with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.6-inches display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Power through your day with... Read More
Motorola G87 5G Key Features
Display
6.6 inches () Lower than HD
144Hz Refresh rate
Camera
300+16+8 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 8300 5G
OS
Android 14
Ram & Storage
8GB + 128GB
12GB + 128GB
Battery
7000mAh
Fast Charging, 223W, fully charged in just 14 minutes
Data Updated on: 01 May, 2026
Motorola G87 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.6 inches |
| Display Type | Super AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 399 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 2500 nits |
| Protection | Gorilla Glass Victus 5 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 8300 5G |
| Fabrication process | 4nm |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 12GB + 128GB, 16GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 300 MP |
| Secondary | 16 MP |
| Tertiary | 8 MP |
| Features | 20X zoom capability, LED Flash Light is available on the back |
| Video Recording | 2160p |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP |
Battery
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Charging | 223W, fully charged in just 14 minutes Fast Charging |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
Connectivity
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!























































































































